امروز: یکشنبه 26 فروردین 1403
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

آزمون‌های حاملگی

آزمون‌های حاملگی دسته: مامایی
بازدید: 14 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 10 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 10

آزمون‌های حاملگی در 10 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

قیمت فایل فقط 13,000 تومان

خرید

 آزمون‌های حاملگی در 10 صفحه word  قابل ویرایش با فرمت doc

فهرست مطالب:

آزمون‌های حاملگی

روش های ایمونواسی بدون استفاده از مواد رادیوایزوتوپ

الایزا enzyme-linked immounosorbent assay

روشهای ایمونورادیومتریك (IRMA)

صحت آزمون های حاملگی

تستهای حاملگی خانگی

علائم مثبت حاملگی:

تشخیص حاملگی با استفاده از اولتراسونوگرافی:


آزمون‌های حاملگی

امروزه برای انواع تست های حاملگی، كیت های ارزان قیمتی در دسترس هستند كه سریعاً یعنی در عرض 3 الی 5 دقیقه با صحت و دقت زیاد جواب می دهند. بسیاری از آزمون های دیگر به صورت كیت های در بازار موجودند، ولی هر كدام وابسته به همان اصل كلی است: شاسائی hCG (یا یك لیست یونیت آن) توسط یك آنتی بادی ضد مولكول hCG  یا اپی توپ های بتا ساب یونیت آن . تقریباً 15 سال قبل، Bandi و همكارانش (1987) دریافتند كه 39 تست حاملگی از طریق ادرار در سال 1986 در بازار موجودد بودند.

Cole و Kardana (1992) مشاهده كردند كه در سال 1991 بیش از 50 كیت تجاری برای اندازه گیری hCG متشكل از زیرمجموعه های آلفا و بتا هستند، اینكه دو زیرمجموعه هر كدام از مولكول ها را می‌توان تفكیك و تخلیص نمود، و اینكه زیر مجموعه‌های بتای هر كدام از این مولكولها كاملاً باهم فرق دارند، آنتی بادیهای را تولید كردند كه اپی توپهای زیر مجموعه بتای hCG را به طور اختصاصی شناسائی كنند.

بنابراین آنتی بادیهای بسیار اختصاصی برای زیر مجموعه بتای hCG (دارای واكنش متقاطع ناچیز یا غیرقابل تشخیص با LII) از طریق مصون سازی حیوانات (آنتی بادیهای پلی كونال) و با استفاده از تكنیكهای هیبریدوما (آنتی بادیهای منوكولنال) به دست آمده است كه جایگاهایی را بروی زیر مجموعه بتای hCG  شناسائی می‌كند.

ایمنی زایی ساب یونیت های گنادوتروپین بسیار بالاست، واكسنهایی را جهت پیشگیری از حاملگی به بازار عرضه كرده‌اند كه از هیترودیمر hCG-b انسانی با
a- hCG انسانی با a-subunit هوورمون LH گوسفند تشكیل شده اند (Talwar  و همكاران، 1994) .

روش های ایمونواسی بدون استفاده از مواد رادیوایزوتوپ

در بسیاری از اتكنیك های ایمونواسی، اصل مهار آگلوتیناسیون ، یعنی جلوگیری از فلوكاولاسیون ذرات پوشیده از hCG (بعنوان مثال ذرات لاتكس كه hCG به صورت كووالان به آنها متصل شده باشد) مورد استفاده قرار می‌گیرد. كیت های موجود در بازار حاوی دو ماده واكنش دهنده می باشند.

یكی از آنها سوسپانسیون ذرات لاتكس پوشیده از hCG یا دارای پیون كوواالان با hCG و دیگری حاوی محلولی از آنتی بادی hCG است. برای مشخص ساختن وجود hCG، یك قطهر از ادرار با قطره ای از محلول حاوی آنتی بادی بروی یك لام شیشه‌ای سیاه آمیخته می‌شود. اگر نمونه مورد آزمایش حاوی hCG نباشد، آنتی بادی می تواند ذرات لاتكس پوشیده از hCG را كه بعداً اضافه می شود، آگلوتینه بكند، آلگوتیناسیون ذرات لاتكس را به آسانی می‌توان مشاهده كرد.

اگر ادرار حاوی hCG باشد، به آنتی بادی متصل خواهد شد و در نتیجه از آلگوتیناسیون ذرات لاتكس پوشیده از hCG توسط آنتی بادی جلویگری خواهد كرد. بنابراین اگر هیچ آلگوتیناسیونی رخ ندهد، آزمون حاملگی مثبت است و در صورت بروز آگلوتیناسیون می‌توان حاملگی را رد كرد

الایزا enzyme-linked immounosorbent assay

این روش برای تعیین مقادیر بسیار ناچیز هورمون، مناسب است. درتست الایزا یك آنتی بادی منوكلونال متصل به یك پایه جامد (معمولاً پلاستیك) به hCG موجود در نمونه مورد آزمایش متصل می شود، سپس آنتی بادی دوم اضافه می‌شود تا hCG را به حالت «ساندویچ» درآورد، آنزیم مورد استفاده كه می تواند آلكالین فسفاتاز باشد، به آنتی‌بادی دوم متصل می‌شود. هنگامی كه سوبسترای این آنزیم اضافه گردد، رنگ آی ظاهر می‌شود كه شدت آن مستقیما وابسته به مقدار آنتی بادی متصل شده دوم است.

این هم به نوبه خود تابعی از مقدار hCG موجود در نموه مورد آزمایش است. حساسیت الایزا برای hCG موجود در سرم mIU 50 در میلی لیتر است.

در روش ایمونوفلورومتری (IFMA) از ساطح شدن فوتون از یك ماده نشاندار فلوئورسانت جهت ایجاد حساسیتی كه تقریا معادل رادیوایمونواسی است، استفاده می‌كنند. این روش به اندازه كافی حساس است كه می تواند وجود hCG را در سرم خانم های یائسه كه احتمالا منشاء آن از هیپوفیز قدامی است مشخص كند (1995، Tyrey).

ایمونواسی hCG با استفاده از مواد رادیوایزوتوپ

در رادیوایمونواسی (RIA) كلاسیك، از iodo hCG ] I125 [ به عنوان لیگاند نشان دار شده برای آنتی بادی های ضد hCG‌ استفاده می‌كنند. این روش متكی به جابجایی یا رقابت hCG غیرنشان دار با لیگاند نشان دار در نمونه بیولوژیك مورد آزمایش می‌باشد. در رادیوایمونواسی، [I125] hCG iodo «آزاد» و «متصل شده» را تفكیك می‌كنند و رادیواكتیویته نوع غیرمتصل (آزاد) را اندازه می گیرند.

با ترسیم منحنی های استاندارد، hCG را با صحت و حساسیت بالا تعیین كمیت می‌كنند.

روشهای ایمونورادیومتریك (IRMA)

 در وش ایمونورادیومتریك (IRMA) به جای لیگاند (hCG) از آنی باید به مقدار فراوان (محل های اتصال به آنتی ژن) به عنوان ماده نشاندار استفاده می‌كنند. یك راه استفاده از دو آنتی بادی است كه اپی توپهای جداگانه ای را بروی hCG تشخیص می دهند.

یكی از آنی بادی ها كه به فاز جامد (solid) متصل است hCG را از نمونه رداشت می‌كند. آنتی بادی دوم پروب نشان دار است و جهت تعییین كمیت لیگاند برداشت شده عمل می‌كند . اندازه گیری با روش ایمونورادیومتریك نیز می تواند برای سنجش hCG b-subnit  اختصاصی باشد .

قیمت فایل فقط 13,000 تومان

خرید

برچسب ها : آزمون‌های حاملگی , تحقیق آزمون‌های حاملگی , دانلود تحقیق حاملگی , دانلود آزمون‌های حاملگی , آزمون‌های بارداری , دانلود تحقیق آزمون‌های حاملگی , مقاله آزمون‌های بارداری , دانلود مقاله حاملگی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر