امروز: پنجشنبه 22 آذر 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

روش تحقیق تاثیر بدرفتاری بر عزت نفس

روش تحقیق تاثیر بدرفتاری بر عزت نفس دسته: روانشناسی و علوم تربیتی
بازدید: 5 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 46 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 65

تاثیر بدرفتاری بر عزت نفس

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

فهرست مطالب

عنوان

صفحه

فهرست جداول

چكیده

فصل اول:كلیات

1

مقدمه

2

بیان مسئله

4

اهمیت و ضرورت مسئله

7

اهداف تحقیق

10

سؤالات و فرضیات تحقیق

10

روش انجام تحقیق

10

تعریف واژه‎ها و اصطلاحات

11

فصل دوم: ادبیات تحقیق

12

مقدمه

13

الف: پیشینه نظری تحقیق

13

عزت نفس بالا ، عزت نفس پایین

15

ب:‌تحقیقات انجام شده در ایران و خارج از ایران

16

فصل سوم: روش تحقیق

20

عنوان

صفحه

مقدمه

21

روش تحقیق

21

جامعه و نمونه

22

روش نمونه‎گیری

22

ابزار اندازه‎گیری

23

چگونگی گردآوری داده‎ها

24

روش آماری

25

فصل چهارم: یافته‎ها و نتایج تحقیق

26

مقدمه

27

یافته‌ها

27

فصل پنجم: بحث یافته‎ها و تجزیه و تحلیل داده‎ها

30

محدودیت‎های تحقیق

37

پیشنهادات تحقیق

38

فهرست منابع و ضمائم

39

ضمیمه الف:‌ جداول نمرات هر دو گروه

40

1- جدول نمرات خام آزمودنی‎های پسر

41

2- جدول نمرات خام آزمودنی‎های دختر

43

عنوان

صفحه

فهرست منابع

45

ضمیمه ب: پرسشنامه‎ها

46

1- پرسشنامه بدرفتاری فیدل

47

2- پرسشنامه عزت نفس جنیس فیلد

54

فهرست جداول

عنوان

صفحه

1- جدول تأثیر بدرفتاری والدین بر عزت نفس

28

2- جدول تأثیر بدرفتاری والدین بر عزت نفس دخترها

28

3- جدول تأثیر بدرفتاری والدین بر عزت نفس پسرها

29

 4- تفاوت میانگین بدرفتاری والدین پسر و دختر

29

مقدمه

مطالعه پیرامون نحوه رفتار والدین و ویژگیهای فرزندان موضوع بسیاری از تحقیقات علمی در كشورهای مختلف جهان بوده است از جمله موارد مهم و اساسی در این تحقیق ویژگی عزت نفس كودكان در رابطه با بدرفتاری والدین آنها است.

بدون تردید خانواده عمده‎ترین و مؤثرترین نقش را در فرایند شكل‎گیری شخصیت برای ایجاد حس عزت نفس در كودكان دارد. در خانواده‎ای كه صمیمیت، محبت، مهربانی وجود دارد كودك می‎تواند هم عزت نفس بالایی داشته باشد و هم تغییرات مطلوب در شخصیت او ایجاد گردد. از یك سو كودك می‎تواند با اطمینان به شخصیت خود با مشكلات روبرو شود و از سوی دیگر، بدون داشتن اضطراب و تشویش رفتارهای نامناسب خود را مورد تردید قرار داده و سعی می‎كند آنها را به نحو مطلوب تغییر دهد. شكل‎گیری بنیادین عزت نفس در كودكان متأثر از فضای كلی خانواده است.

می‎دانیم كه اگر گویا فضای كل خانواده هر حركت و رفتار كودك را علی‎رغم نادرست بودن پذیرا باشند، كودك به احتمال زیاد دچار اختلال رفتار می‎گردد زیرا تفاوت بین رفتارهای درست و غلط را نمی‎داند و از دیگران نیز انتظار دارد كه همچون مادر و پدر هرگونه رفتار او را به گرمی و صمیمیت بپذیرد و چون چنین چیزی مقدور نیست مشكلات و درگیری‎های اجتماعی او آغاز می‎گردد. در نقطه مقابل خانواده‎هایی وجود دارند كه رفتارهای كودك را نمی‎پذیرند و در حقیقت دائماً در حال طرد كودك خود هستند در چنین فضای خانوادگی كودك نمی‎داند چه چیزی باعث قبول و تشویق از طرف دیگران می‎گردد و كودك در هر امری دچار بلاتكلیفی است.

عزت نفس مبتنی بر ارزیابی قضاوتهایی است كه شخص درباره خصوصیات خود به عمل می‎آورد. روانشناسان و جامعه‎شناسان عزت نفس را از شخصیت و هسته مركزی سازگاری اجتماعی می‎دانند «اسلامی نسب، 1373».

تحقیقات انجام شده بر ارتباط متقابل بین عزت نفس فرد و تصور فرد از توانائیهای خود تأكید دارد بدین معنا كه اگر عزت نفس كاهش یابد، احساس ضعف و ناتوانی در فرد ایجاد می‎شود و بالعكس با افزایش اعتماد به نفس احساس توانمندی به وجود می‎آید.

خانواده‎ها یا والدینی كه بطور مستمر كودكان خود را مورد حمایت قرار می‎دهند، با آنها گرم و صمیمی‎اند و كنترل منطقی و متعادل را اعمال می‎كنند، در فرزندان خود اشتیاق ابراز رفتارهای اجتماعی قابل قبول را ایجاد می‎كنند و زمینه را برای بروز استعدادها و توانائیهای كودكان و نوجوانان خود فراهم می‎آورند. برعكس والدین آسان گیر كه از كنترل كودكان خود پرهیز می‎كنند، كودكان آنها اشتیاقی ندارند كه از رفتارهای قابل قبول و معیارهای تعریف شده گروه‎های مختلف جامعه اطاعت كنند.

والدینی وجود دارند كه كارهای كودكان خود را در دوره طفولیت و كودكی به گونه صحیح كنترل نمی‎كنند، در نتیجه در دوره نوجوانی و جوانی از درونی ساختن اخلاقیات و ارزشها در آنها عاجز می‎مانند. این گروه دیر دست به كار می‎شوند و فقط در دوره جوانی اقدام به كنترل جوانان خود می‎كنند، دوره‎ای كه مداخلات دیروقت والدین و اختلافات ایجاد شده جوانان را به سوی كژرفتاری اجتماعی و انحرافات اخلاقی سوق می‎دهد.

بیان مسأله

یكی از نیازهای اصلی و اساسی انسان احساس ارزش نسبت به خود و یا بطور كلی عزت نفس ‎(self esteem) می‎باشد در واقع برخوردار از این احساس ارزشمندی و اعتماد به نفس است كه برای انسان به مانند یك سرمایه و ارزش حیاتی به حساب آمده و از جمله عوامل مهم و عمده در امر شكوفایی استعدادها و خلاقیت در انسانها محسوب می‎گردد این احساس ارزش بخشی از خودپنداره ‎(self concept) انسان می‎باشد كه شامل تصویر خود از خود و احساسی كه او نسبت به خویشتن دارد و درجه پذیرش و تأیید شخص نسبت به خویش می‎باشد. نوع نگرش انسان نسبت به خودش، براساس تجربیاتی است كه از نگرش دیگران و ارزیابی آنها نسبت به شخصیت خودش دارد (میرزابیگی، 1373). 

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

برچسب ها : تاثیر بدرفتاری بر عزت نفس , عدم اخلاق مداری بر عزت نفس , عزت نفس مبتنی بر ارزیابی انسان , تفاوت میانگین بدرفتاری والدین پسر و دختر

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر